Látogatás a Budakeszi Vadasparkba

 

    2025.02.14-én második közös félévünk első terepgyakorlatán a Pilisi Parkerdő területén elhelyezkedő Budakeszi Vadasparkot látogattuk meg. Idegenvezetőink a parkban dolgozó állatgondozók voltak, akik nagyon kedvesen fogadtak minket és minden apró részletet elmeséltek nekünk a park múltjáról és működéséről.


a park bejárata

    A park 1979 április 29-én nyitott meg kapuit a látogatók előtt. Fő célja, hogy természetes élőhelyükön mutassa be az Európában őshonos, illetve a Kárpát-medencébe betelepült állatvilágot. Szolgáltatásait és infrastruktúráját tekintve is korszerű, vonzó, sokféle programjával széles közönségigényt kiszolgáló családi kikapcsolódási centrummá nőtte ki magát. Ezek részét képezik a látványetetések is. Egynek mi is a szemtanúi lehetettünk. Végig néztük miből áll össze Gordon és Gerda a mosómedve páros délelőtti tréning programja.


mosómedve tréning 

     A mosómedve is invazív (vagyis nem őshonos) valójában Észak -Amerikából származó faj, ez főként a felelőtlen állattartóknak köszönhető. Sokan tartottak hobbiból azonban a figyelmetlen gazdák otthonaiból sorra elszökdöstek, igazi szabadulóművészek. Az utóbbi és remek alkalmazkodó képességük következménye, hogy bizonyítottan él és szaporodik Magyarországon és hogy 2010 óta tilos házikedvencként tartani.

    A bemutató alatt megcsodálhattuk milyen jól másznak fára és mennyiféle trükköt képesek elsajátítani. Tanításuk a kutyakiképzés módszerein alapszik, jutalomfalatot, sípot és klikkert alkalmaznak. A klikker egy apró kattanó hangot kiadó eszköz. Működése a pavlovi feltételes reflex elvét használja ki. Két inger társítása rögzül az állat idegrendszerében néhány ismétlés után. Ezt úgy kell elképzelni, hogy ha az állattól feladatot kérnek és ő azt teljesíti akkor kap jutalmat viszont a dicsérettel egyidőben kattintanak egyet a klikkerrel. Ennek az eszköznek a használata segít abban, hogy az állat gyorsabban megértse mit várnak tőle, illetve új dolog tanulásánál egyszerűbb elkülönítenie az új feladatot addigi tudásától. Nagyon érdekes volt végig figyelni hogyan alkalmazzák ezt a módszert mosómedvéken.

    Időhiányában a park nagy részét nem tudtuk végig járni, amit nagyon sajnáltam, de a mosómedvék mellett láttunk hiúzt, rókát és aranysakált is.

    Az időjárás sem volt a legkedvezőbb, örülnék, ha visszalátogatnánk a többiekkel, amikor kicsit melegebb lesz a hőmérséklet. Menedéket nyújtott a hideggel szemben a büfé, ahol teázás után indultunk is vissza az egyetemre.


 Köszönöm, hogy végig olvastad!💙


További képek: 

A Szigethalmi Vadasparkban található mosómacik (őket közelebbről le tudtam fotózni), rendkívűl aranyosak és őket is érdemes meglátogatni.💙





Megjegyzések