Terepgyakorlat a Naszályban

Évfolyamunk a harmadik terepgyakorlatán a Budapesttől nagyjából 50 km-re fekvő Naszályt látogatta meg. Az első napon a természetet jártuk a másodikon pedig az emberek által meghódított területet fedeztünk fel, egy 1950 óta működő szabad felszíni mészkőbányát. Az első napon már az odafele úton is találkoztunk érdekességekkel. A városból kifele haladva elhaladtunk a Aquincum mellett, illetve megcsodáltuk a Visegrádi-hegységet távolról. A terepgyakorlatra teljes felkészültséggel érkeztünk, ha megkellett vizsgálni, hogy éppen milyen kőzetet találtunk mindig kéznél volt lupe és sósav.


 

homokkő vizsgálata 
 

Túránk során gyönyörű bükkerdőn haladtunk át, amit néhol az emberek által telepitett jegenyefenyves tarkított. Megismertük az avarszinthez közel található borókát, ami kifejezetten kedveli a napfényt így azt a következtetést vontuk le, hogy az általunk talált boróka a többi fa gyorsabb fejlődése miatt szorulhatott az erdő lombkorona szintje alá. A helyszínen folytatott régebbi bánya munkálatok miatt legördült kövek szinte újra a biotóp részévé alakultak, ami egyfajta varázst kölcsönzött a legtöbb tisztásnak. 

A második napon teljes betekintést nyertünk a bánya életébe. Az új falak robbantásától kezdve végig követtük az egész folyamatát annak hogyan kerül a kitermelt mészkő először is egy laborba bevizsgálásra majd a gyárba, ahol cement készül belőle. Akik a bánya működéséhez szükségszerű erdőirtás okozta tájseb miatt aggódtak eddig azokat szeretném megnyugtatni, hogy 1 hektárnyi kivágott erdő helyére a bánya felelősségére 2 hektárt kötelező visszaültetniük ezzel kompenzálva az esetleges károkozást.  

Rengeteg új ismeretre tettünk szert ez alatt a két nap alatt, de nem csak a környezettel barátkoztunk meg jobban, hanem nagyon jó csapat építő tevékenység volt ez az évfolyamunknak is.💙 

Köszönöm, hogy végig olvastad!💙

 További képek a gyakorlatról:



 

jól látszódó anyagi eltérések a barlang falán 

bükkerdő

KA-barlang

 



 

 



 


 



 

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egyetemi Természetrajzi Múzeum és Ásványtár